W czwartkowe popołudnie, w dworku Willa Marianna w Ostrowieczku, rozpoczęliśmy kolejną, piątą edycję projektu „Sukces kobiecy dawniej i dziś”, którego głównym celem jest popularyzacja sylwetek kobiet, zdarzeń i miejsc związanych z pracą organiczną w Wielkopolsce w ujęciu historycznym oraz współczesnym, w oparciu o przykłady z lokalnego podwórka. Projekt jest realizowany poprzez cztery warsztaty edukacyjne.
Pierwszy z serii warsztat edukacyjny „Ziemiański i współczesny wizerunek kobiet” nawiązywał do postaci Tekli Mańkowskiej – ostatniej żeńskiej właścicielki majątku w Turwi, żony Zygmunta Chłapowskiego. Jako, że sama nie doczekała się potomstwa, dużo swojej uwagi i nakładów pieniężnych przeznaczała na działalność charytatywną, w tym wsparcie dzieci i młodzieży, ich edukację. Oprócz poznania krótkiej biografii bohaterki, uczestniczki dowiedziały się o historii stroju ziemiańskiego kobiet z rodzin ziemiańskich z przełomu XIX i XX w. i zasadach w kreowaniu wizerunku oraz jego wieloznacznością w zestawieniu nad znaczeniem kobiecego stroju obecnie. Poznały niemal „od podszewki”, a dokładnie od bielizny, kobiecy strój ziemiański. Spotkanie było okazją do ogólnej refleksji nad znaczeniem ubioru w kulturze i charakterystyki postaci przez pryzmat wizerunku i ubioru ziemiańskiego oraz odniesienie tych wartości do współczesnego wizerunku kobiety, kreowanego poprzez strój – współczesny dress code w pracy i w domu.
Warsztat był moderowany przez: Wiesławę Franczak – historyka i członka Stowarzyszenia Miłośników Dziedzictwa Narodowego im. gen. Józefa Wybickiego oraz Renatę Brukiewicz dyplomowanego trenera i doradcę biznesowego i wizerunkowego – ekspertkę z savoir vivre, protokołu dyplomatycznego i etykiety biznesowej. Wsparła nas także uczestniczka warsztatów Pani Monika Sury-Walterowicz, która zorganizowała na potrzeby zajęć współczesną szafę.
Z uwagi na miejsce, w którym były realizowane zajęcia przywołano również postać Marianny z Malinowskich Jasieckiej – kobiety, narzeczonej, żony, matki, gospodyni, wspierającej męża w prowadzeniu nowoczesnego gospodarstwa, autorki dzienników, w których spisane były wydarzenia historyczne nurtujące Wielkopolskę w dobie panowania pruskiego. Dla niej „Troska o dobro wspólne” były najwyższym nakazem moralnym oraz obrazem życia Polaków w zniewolonej Polsce. Na krótki spacer po dworku Willa Marianna zabrała uczestniczki Magdalena Szymańska, mieszkanka Ostrowieczka i pracownik Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Dolsk.
Partnerem warsztatów była Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk.
Projekt jest współfinansowany przez: