Maria Skarbkowa (Skarbek) – (1907-1992) nowatorska nauczycielka (Śrem i Ostrowieczno), członkini Rady Hufca ZHP w Śremie i twórczyni drużyny harcerskiej, podczas II wojny światowej prowadziła tajne nauczanie w Śremie, podrabiała niemieckie dokumenty, powielała i kolportowała gazetkę „Orzeł Biały”, szpiegowała, organizowała pieniądze na cele bojowe organizacji itp. Po wojnie działała na kanwie szkoły, utworzyła między innymi drużynę hokejową i uczyła dzieci jeździć na łyżwach. Założyła w Ostrowiecznie Towarzystwo Przyjaciół Dzieci i Ludowe Zespoły Sportowe. Popularyzowała czytelnictwo wśród społeczności wiejskiej, a za jej sprawą otwarto we wsi Ostrowieczno punkt biblioteczny. Organizowała również książki i dystrybuowała je po domach mieszkańców. Uczyła muzyki, a także założyła zespół artystyczny, potem również recytatorski i chóralny.
To dla niej w gorące sobotnie popołudnie zebrali się licznie (ponad 120 osób) rodzina, znajomi, byli uczniowie, sympatycy i wszyscy inni zainteresowani jej społeczną postawą.
Spotkanie historyczne pt.: „Maria Skarbek - niezwykła kobieta z Ostrowieczna” rozpoczęło się przy grocie Matki Boskiej zbudowanej w ogrodzie przy starej szkole, gdzie nauczała Maria Skarbek i tak jak kiedyś rozpoczynały się lekcje, tak i wczorajsze wydarzenie rozpoczęła modlitwa i krótki program artystyczny przygotowany przez przedszkolaków i rodzinę Marii.
Kolejna część spotkania historycznego była kontynuowana przy świetlicy wiejskiej, gdzie kiedyś także mieściła się szkoła. Społeczność Ostrowieczna wraz z rodziną Marii Skarbek przygotowała wspomnienia z różnych okresów jej życia i działalności: harcerstwa i pracy społecznej, wojny i tajnego nauczania. Wszystko przeplecione piosenkami żołnierskimi, harcerskimi i ulubionymi pieśniami Marii, ale najważniejszą częścią spotkania były wspomnienia uczestników i ich świadectwo działalności jakie pozostawiła po sobie w ich życiu ta niezwykła kobieta.
Wydarzenie zakończyło się wystawą zdjęć pochodzącą z archiwum rodziny i znajomych, podczas której również kontynuowano wspomnienia. Uczestnicy nie kryli radości ze wspólnego spotkania, często po wielu latach. Długo rozmawiali i wspominali szkolne lata, lekcje w lesie, wycieczki między zajęciami, hartowanie ducha sportem, itp.
Wystawa jeszcze przez tydzień będzie dostępna w świetlicy w Ostrowiecznie, a następnie zostanie przeniesiona do Biblioteki Miasta i Gminy w Dolsku, a my już teraz serdecznie zapraszamy do jej zwiedzania.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w spotkaniu, za każdą rozmowę i chęć podzielenia się z nami Waszymi historiami na temat Marii Skarbkowej. Jej biorgam jest dostępny tutaj
Dziękujemy bardzo:
Gorące podziękowania kierujemy do osób, bez których nie wyobrażamy sobie realizacji spotkania - dzieciom Pani Marii Skarbek: Barbrze, Zdzisławowi i Katarzynie i wnukom.
Wydarzenie pomogła nam zorganizować Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Dolsk, która współrealizuje z nami projekt od 6 lat za co serdecznie dziękujemy. Relacja zdjęciowa dostępna jest na naszej stronie FB - Region Śremski.
Spotkanie historyczne „Maria Skarbek - niezwykła kobieta z Ostrowieczna” zostało zrealizowane w ramach zadanie publicznego „Sukces kobiecy dawniej i dziś”. Projekt współfinansowany przez: